Kültür Parkı

Kültür park, Hakkı ATAMULU'nun Belediye Başkanlığı döneminde 1966'da yapım ve düzenlenmesine başlanılmış 4 yıl gibi kısa bir süre zarfında halk ile birlikte çalışarak tamamlanmıştır. 100.000 m2lik bir alanı kaplayan kültür park içerisinde; Amfi tiyatro, paten koyma sahası, yüzme havuzu, kitaplık, çocuk bahçesi bulunmaktadır. Ağaçlık alanın dışında ise spor sahası ve park cami bulunmaktadır.Kültür park 1970'li yıllar göz önüne alındığında Derinkuyu gibi çok küçük bir ilçe için mükemmel bir varlıktı. Aradan onlarca yıl geçmesine rağmen yine aynı mükemmelliğini korumaktadır. Parkta bulunan ve tamamı Hakkı ATAMULU'ya ait olan 15 yapıt ve heykel bulunmaktadır. Bu yapıtlardan en etkileyici olanı Mustafa Kemal ATATüRK'ü mareşal üniformasıyla gösteren 9.15 m boyundaki heykelidir. Bu heykel yapıldığı yıllar itibariyle ve şuan Türkiye'nin en büyük ATATüRK heykelidir.

Parkta çam ağacı başta olmak üzer birçok ağaç ve bitki türüne yer verilmiş olup doğal güzellikleriyle de insanları cezbetmektedir. Bulunmakla beraber, parkın etrafı ihata duvarı ile çevrilmiş, ağaçlar koruma altına alınmış yanı sıra giriş kapısının yan kısımlarında da ziyaretçiler için araç park yerleri yapılmıştır.

Derinkuyu Park Camii Heykeltıraş Hakkı ATAMULU tarafından tasarlanmış bir cami olup modern mimarlığın oldukça önemli örneklerindendir.