Hakkı Atamulu


Hakkı ATAMULU (1912, Derinkuyu- 17 Temmuz 2006, Derinkuyu), Türk heykeltıraş

Yaptığı Atatürk heykelleriyle tanınan Hakkı Atamulu, 1912 yılında Nevşehir'in bir ilçesi olan Derinkuyu'da dünyaya geldi. Ortaöğrenimini Bursa’da tamamladıktan sonra, 1934 yılında İstanbul Güzel Sanatlar Akademisi Heykel Bölümü’ne girdi. Mahir Tomruk ve Belling’in öğrencisi oldu ve öğrenimini 1938 yılında tamamladı. Mezuniyetinin ardından Almanya'ya giderek, Frankfurt ve Berlin’de, dönemin ünlü heykeltıraşları olan Garbo ve Arnobrekker'den ders aldı. II.Dünya savaşı çıkınca yurda dönmek zorunda kaldı.

Yurda döndükten sonra birçok şehirde çeşitli anıtlar yaptı. 1946 yılında Malatya’da Nijat Sirel ile birlikte Atatürk ve bir de İnönü heykeli yaptı. Yavuz Görey’in çizdiği İstanbul Üniversitesi önündeki üçlü gurubun yapımını 1951’de gerçekleştirdi. 1960 yılında doğduğu ilçeye yerleşti ve Belediye Başkanı seçildi.

Hakkı Atamulu, 1969 yılında Derinkuyu Belediye Başkanı iken yine ilçedeki kendi adıyla anılan Hakkı Atamulu Kültür Parkı'nın açılışında 13,5 metre yükseklikte yontma taştan Atatürk heykeli yapmıştır. Anıtkabir'deki 23 Nisan Kulesi'nde yer alan kabartmayı hazırlamıştır.

Yaşlılığa bağlı solunum yetmezliği sonucu 17 Temmuz 2006 tarihinde öldü, cenazesi Derinkuyu'da toprağa verilmiştir.

KAYNAK:Vikipedia